Jak na výběr hliníkových oken a dveří?

by ula

Uvažujete o pořízení nových oken a dveří a zaujala vás hliníková okna a dveře? Pak zvažte všechny přednosti, výhody i nevýhody dveří a oken z tohoto materiálu. V každém případě můžete ocenit bezpečnost, jedinečný design a tepelnou izolaci, kterou přinášejí právě hliníková okna a dveře. Zajímejte se i o technologii výroby těchto stavebních prvků, protože jedině tak si vyberete správně a budete s vybraným typem oken a dveří spokojeni.

Hliníková okna a dveře přinášejí řadu výhod

Hlavní předností hliníkových oken a dveří je stabilita. Protože je váha tabule převedena na vnitřní podpěrnou lištu okenního křídla, není nutné dále posilovat profil a okna či dveře mají delší životnost. Získáte také více světla, které se dostane do prostoru a obvodové kování je bezpečnější. Inovace tepelných izolací umožnila odstranění ocelové výztuže v profilu. I povrchová úprava elektrostatickými práškovými barvami přináší výrazný pokrok v možnosti zvolit si libovolnou barvu z celé barevné škály. Nové technologie také výrazně zvýšily odolnost oken i dveří, takže minimálně trpí pod vlivy okolního prostředí.

Podle výroby se hliníková okna a dveře dělí do dvou řad

Technologie výroby hliníkových oken a dveří se v průběhu let značně změnila a možnosti se stále rozšiřují. Produkty se podle způsobu výroby rozdělují do dvou základních řad. Tam, kde u profilů nedochází k přerušení tepelného mostu, se používá označení studená řada, pokud profily obsahují plastové přerušení tepelného mostu, jedná se o teplou řadu. I použití těchto řad je různé – není – li nutné výrazně tepelně izolovat, ale je požadována vysoká pevnost, je vhodné využít studenou řadu. Požadavky na tepelnou izolaci naopak splňuje teplá řada, která je vhodná do vnějších konstrukcí.

Hliníkové dveře a okna se vyrábějí z profilů

Materiálem pro výrobu hliníkových oken a dveří jsou profily vyráběné v metráži. Z nich se pak u výrobce zhotoví okno nebo dveře konkrétních rozměrů. Je možno vytvořit produkty v rozměrech, které nejsou u jiných materiálů možné. Eleganci dodává výrobkům štíhlost a barevná úprava. Hliníková okna a dveře jsou také lehčí, proto tolik nezatěžují konstrukci stavby a jsou dokonale odolné vnějším vlivům. Mají sice vyšší pořizovací cenu, tato investice se však při správné volbě vyplatí.

Čtěte také