Jak správně vybrat plastová okna?

by ula

Abyste si mohli vybrat nová a kvalitní plastová okna a dveře, musíte porovnávat parametry jednotlivých nabídek a vědět něco i o výrobě a materiálu, který se pro tento typ výrobků využívá. Jedině tak budete moci odlišit skutečnou kvalitu od méně hodnotných a problémových plastových oken a dveří, které vám také mohou být nabízeny. Zaměřte se na profily, ze kterých se okna a dveře vyrábějí, tepelné a zvukové izolační vlastnosti, použité kování a zasklení a celkové precizní provedení nových plastových oken a dveří.

Mnoho investorů volí variantu plastových oken a dveří kvůli snadné údržbě a nižší ceně. Plastové profily je potřeba dle zpracovatelských směrnic pro výrobu systémově vyztužit. Jako výztuhy se používají pozinkované nebo kompozitní materiály. U plastových oken je nevýhodou rozměrové omezení, kdy se nedají vyrobit nadstandardně veliká okna a dveře. Všechny prvky posuzujeme v návaznosti jak z hlediska statických a tepelných izolačních požadavků. Navrhujeme pouze prvky, které budou pro investora vyhovující.

Plastový profil a počet komor

Plastová okna a dveře se vyrábějí z profilů, které by měly být od renomovaných výrobců. Jen tak můžete mít záruku dokonalé kvality odpovídající normám. Tak budete mít jistotu, že vaše okna a dveře budou dostatečně pevné a vámi zvolený odstín bude barevně stálý. Pevnosti profilu se dosahuje vyztužením výztuhami z oceli, hliníku či dalších materiálů. Díky výztuhám jsou stabilní celá okna i dveře.

Pokud se jedná o počet komor, neřiďte se pravidlem, že čím více komor, tím lepší tepelné hodnoty získáte. Platnost tohoto pravidla záleží na provedení komor. Komory musejí být plnohodnotné, aby zcela odpovídaly normám. Svou roli zde sehrávají tloušťky stěn, vzdálenost jednotlivých přepážek či jejich síla. Záleží i na celkovém umístění přepážek. Lepší tepelné izolace lze dosáhnout i použitím dvojskel nebo trojskel. Proto dobře zvažte, zda se vám opravdu vyplatí investovat do většího počtu komor v profilu.

Kování a sklo musí mít odpovídající parametry

Již při výrobě plastových oken a dveří je potřeba dbát na výběr a instalaci správného druhu kování. Dobře zvolené a umístěné kování musí mít lehký chod a být vybaveno odpovídajícím počtem zámečků na celém obvodu. Díky tomu budou okna i dveře patřičně těsné. Kování se průběžně seřizuje, seřízení by mělo být jednoduché a snadné. Důležitá je i volba klik – zde se vyplatí investovat do klik celokovových, levnější kliky z plastu dlouho nevydrží a rozpadnou se.

Velký význam má i zasklení oken a dveří. Skleněné plochy jsou velké a může jimi unikat větší množství tepla. Širší zasklení dvojskly nebo trojskly zde hraje velkou roli. Navíc by izolační sklo mělo být vybaveno tzv. tepelně-izolačními rámečky tak, aby se nerosilo po obvodu.

Přesnost při zpracování a celkový vzhled plastových oken a dveří

Již na první pohled můžete poznat, zda výrobě plastových oken a dveří byla věnována dostatečná pozornost. Sledujte především rohové sváry a jejich začištění a také rohové spoje zasklívacích lišt.

I celkový design vám napoví – kvalita barevného provedení a barevných dekorů může být velice různá. Svůj význam má i hloubka drážky pro sklo. Čím je drážka hlubší, tím lepší je vnitřní povrchová teplota v ohrožených místech. U plastových oken i dveří můžete upřednostnit středové těsnění, které vám zaručí lepší tepelnou izolaci.

Zajímá vás nabídka naších plastových oken a dveříVeškeré informace najdete zde.

Čtěte také