Zásady správné montáže a servisu oken a dveří

by ula

Okna a dveře jsou nedílnou a důležitou součástí každé stavby. Jejich výběr a vlastnosti ovlivňují funkčnost i trvanlivost a zapomenout nelze ani na estetickou stránku oken a dveří. Také způsob, jakým budou okna do stavby zabudována, sehrává výraznou roli. Vždy je potřeba uvážit, jaký bude přesný a konkrétní účel těchto stavebních výplní, a podle toho pak zvolit nejvhodnější materiál pro vaše okna a dveře. Jak dveře, tak okna se vyrábějí z více materiálů. Nejžádanější jsou plastová okna a dveře, dalšími možnostmi jsou hliníková okna a okna ze dřeva. Pro každý z těchto materiálů jsou typické určité vlastnosti a vhodnost použití, proto je vše nutné důkladně uvážit a zaměřit se nejen na cenu, ale i na užitné vlastnosti.

Můžete si vybrat ty nejlepší materiály za nejvyšší cenu, ale pokud vaše plastová a hliníková okna a dveře nebudou správně zabudována a pravidelně servisována, nemůžete očekávat, že budou splňovat vaše nároky po dlouhou dobu a že budou fungovat tak, jak mají. Jedině správná montáž a servis vám zajistí spokojenost s novými okny a dveřmi.

Zásady správné montáže oken a dveří

Stavební otvory, do kterých budou instalována nová okna a dveře, musejí být řádně provedeny a připraveny. Otvory mají mít svislé boční stěny a parapet a nadpraží mají mít vůči svislicím pravý úhel. Tyto i další podmínky jsou stanoveny v technických normách. Rozměry oken jsou vždy menší než rozměry připravených otvorů. Rozdíl je určen stavební dokumentací. Důležitá je také šířka připojovací spáry. Podklad připravený pro montáž musí být suchý a čistý. Montáž je nutno provádět v teplotách vyšších než 5 stupňů. Další podmínky správné montáže určuje výrobce ve své dokumentaci nebo bývají součástí projektové dokumentace.

Servis oken a dveří je zárukou správné funkčnosti

Okna a dveře podléhají stáří dle typu zvoleného materiálu a postupně se snižuje míra jejich základních funkcí, kterými jsou omezení hluku a tepelná izolace. Tím přicházíte i o úsporu energie. Dochází k opotřebí dorazových těsnění, přestanou fungovat mechanické prvky, projeví se následky nekvalitní montáže oken a dveří a další vady. Tomu lze zamezit pravidelným servisem. Pro starší okna a dveře byly typické zcela jiné vlastnosti, než pro technologicky vyspělé současné produkty. Pokud však byla starším oknům a dveřím dopřána pravidelná údržba, zůstala okna plně funkční.

Čtěte také